Trocha teórie o materiáloch používaných pri výrobe nábytku

Pri výrobe nábytku používame široký sortiment materiálov od popredných domácich či zahraničných výrobcov. Na tejto stránke Vám prinášame prehľad tých najpoužívanejších spolu aj s detailnejším opisom.

Prírodná dýha

dyhovany nabytok

Dýha je tenký plát vyrobený z masívneho dreva v hrúbkach od 0,3 až po 5 mm. Používa sa ako povrchová úprava nábytkových dielov pre jej živú kresbu. Dýha nie je náhrada dreva ale skutočné drevo, ktoré dodá nábytku iskru. Dýha sa lepí a lisuje na nosné DTD alebo MDF dosky. Používa sa na výrobu nábytku pomerne často, pretože je lacnejšia ako masívne drevo a prináša aj radu ďalších výhod. Dýhované dosky sa „nekrútia“ ako masívne, majú vzhľad masívu, na trhu je veľké množstvo druhov dýh ktoré uspokoja aj najnáročnejších zákazníkov a je možno s nimi dosiahnuť homogénnejšie povrchy.

Výber drevín je obrovský, od bežných slovenských drevín až po exotické. K dispozícii sú aj dýhy skladané, teda umelo vyrobené (tzv. ARO dýhy), ktoré vytvárajú rozličné vzory. Naša firma ponúka viac než 150 druhov ktorých vzorky máme vo výstavnej sieni. 
Zalisovanú dýhu je pred použitím ešte potrebné povrchovo upraviť. Najčastejšie sa to robí morením na ďalší odtieň ale hlavne lakovaním. Lakujeme štandardne do pololesku a do vysokého lesku. Lakovanie prebieha vo viacerých vrstvách, pričom vysoký lesk si vyžaduje až 6 vrstiev laku. Keďže každá vrstva pred ďalším opracovaním musí vyzrieť, je takéto lakovanie časovo náročný technologický proces.

Laminovaná drevotrieska

laminatovy nabytokLamino alebo laminovaná drevotrieska patrí v dnešnej dobe k najpoužívanejším materiálom vo výrobe nábytku. Je to cenovo dostupný materiál, ktorý je k dispozícii v množstve dekórov od exotických drevín cez jednofarebné až po dizajnové vzory. V poslednej dobe sa stávajú obľúbené najmä vysokolesklé lamináty, najmä preto že sú výrazne ekonomickejším riešením ako lakované povrchy. Je to taktiež pomerne odolný materiál, no voda mu nerobí dobre.

Jadro laminovanej drevotriesky tvorí DTD drevotrieska, ktorá je polepená laminovacím papierom a ten je zaliaty melamínovou živicou. Dosky sa vyrábajú v rôznych hrúbkach. Najčastejšie sa používa 18mm, prípadne hrubšie. Neodporúča sa nábytok vyrábať z dosiek menšej hrúbky. Na trhu je mnoho lacných nábytkov, najmä z Poľska zo stenami hrúbky 16mm a to už svedčí samé za seba. Ďalšie používané hrúbky sú 10mm a 12mm.

Keď sa plošné dosky režú, vznikajú viditeľné hrany ktoré je treba zahraniť. Na tento účel používame výhradne plastové ABS hrany hrúbok 0,5 - 2mm. Hrana hrúbky 2mm je samozrejme najodolnejšia. V minulosti ale aj v súčasnosti najmä u lacných nábytkov sa používajú papierové hrany a tie sú veľmi náchylné na poškodenie.

Lakovaný vysokolesklý povrch

vysoký lesk, lakovaná dýhaLakovanie do vysokého lesku je taktiež veľmi obľúbená povrchová úprava najmä kvôli jej estetickej dokonalosti a elegancii. Lakovať je možno buď farebné alebo zadýhované povrchy. Ako nosný materiál sa štandardne používa MDF doska najmä pre svoju jemnú štruktúru a mechanické vlastnosti. Technológia lakovania je relatívne zložitý proces, kde treba brať do úvahy predpísané doby zretia vrstiev lakovacích zmesí. Vrstiev je podľa konkrétnych požiadaviek 5 až 7. Ďalším krokom po nalakovaní a vyzretí je brúsenie a leštenie. Tento krok tak ako aj lakovanie je čisto ručná práca, ktorú prevádza školený odborník. Z toho vyplýva, že ak niekto ponúka vytvorenie vysokého lesku za 2-3 dni tak buď zavádza alebo kvalita takéhoto povrchu je nedostačujúca. Príďte sa presvedčiť na vlastné oči o kvalitách našich výrobkov priamo k nám na firmu.